Lato w pełni. Wakacje zachęcają do rowerowych wycieczek i zwiedzania okolicznych miejscowości lub do prawdziwej wyprawy rowerowej. Na jakim rowerze najwygodniej będzie wybrać się na kilkudniową wycieczkę rowerową?

Rowery górskie od lat uznawane są za najwygodniejsze do jazdy po naszych drogach, które dużo częściej mają więcej wspólnego z bezdrożami niż równymi, asfaltowymi drogami. Na co zwrócić uwagę wybierając rower na długie wycieczki?

Rama to podstawa
Rama roweru jest jego najważniejszym elementem. To od ciężaru ramy w dużej mierze zależy, jak duży ciężar będzie miał cały rower, a co za tym idzie, jaki będzie komfort jazdy. Rower giant przeważnie ma ramę aluminiową lub kompozytową. Lekka rama oraz zrównoważona geometria roweru jest podstawowym elementem, na którym opiera się komfort jazdy.

Ramy aluminiowe są lekkie, a ich ceny nie przyprawiają o ból głowy. Ciekawym rozwiązaniem są ramy z karbonu, niestety w tym przypadku należy przygotować się na solidny wydatek. Mimo wszystko może warto zastanowić się nad ramą z karbonu. Rowery giant, w których jest taka rama są lekkie, a jazda na nich to czysta przyjemność. Warto również pamiętać, że rower, który został prawidłowo dobrany, jest sprzętem sportowym, który będzie służył przez wiele długich lat.

26, 27,5, czy może 29?
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozmiarem kół był rozmiar 26 cali. Obecnie panuje tendencja zwiększania kół. Duże koła pomagają w uzyskaniu większych prędkości.

Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznym wyznacznikiem jest wzrost rowerzysty. Osoba o wzroście 180 cm może pozwolić sobie na koła, które mają 27,5 cal bądź nawet 29 cali. Osoba, która ma około 160 cm lepiej będzie czuła się na rowerze giant o mniejszych kołach. W tym przypadku 26 cali będzie dużo wygodniejszym rozwiązaniem.

Rower, który zostanie idealnie dobrany do potrzeb konkretnej osoby ma szansę służyć jej przez wiele lat. Wybierając rower trzeba dopasować go indywidualnie do swoich potrzeb. Warto zastanowić się gdzie przede wszystkim będą odbywały się wycieczki i czego oczekujemy od roweru. Czy marzymy o długich wycieczkach po bezdrożach, czy raczej o szybkiej jeździe po mieście i okolicach?