Cadillac Eldorado 1967

Cadillac Eldorado

Eldorado było modelem zbudowanym przez Cadillaca w latach 1953-2002. Nazwa Eldorado pochodzi od hiszpańskich słów „el dorado”, „pozłacanego”; nazwa została nadana pierwotnie legendarnemu wodzowi lub „kacikowi” południowoamerykańskiego plemienia indiańskiego. Legenda głosi, że jego wyznawcy posypywali jego ciało złotym pyłem podczas ceremonialnych okazji, a on zmywał go ponownie, nurkując w jeziorze. Nazwa częściej odnosi się do legendarnego miasta bajecznych bogactw, gdzieś w Ameryce Południowej, które zainspirowało wiele europejskich wypraw, w tym jeden do Orinoco przez angielskiego Sir Waltera Raleigha.

 

Cadillac Eldorado z 1967 r. Był ważnym odejściem w dziedzinie projektowania i inżynierii. Tak długo były błotniki i kaptur na statku flagowym z napędem na przednie koła, że ​​błotnik nie może być ostemplowany jako stylizowany. Wprowadzenie błotnika w jedną formę wiązałoby się z elementami spawanymi i ołowianymi, które uznano za zbyt kosztowne. Rozwiązaniem był kawałek nosa. Kołnierze wewnątrz błotnika przyjmowały śruby, które utrzymywały go na miejscu.

To było rozwiązanie typu „stopgap” i cecha Eldorado z 1967 roku. Zespół świateł postojowych zastąpił odlewy błotników z odlewanego ciśnieniomierza na rok 1968. Historia tej zmiany projektu została przekazana nam przez jednego Billa Pierce’a z Clearwater na Florydzie. Bill był w Cadillac podczas próby, by Eldorado było na podłodze salonu. Odlewane elementy zostały pomalowane na kolor nadwozia, a Eldorado zadebiutowało na czas.

 naprawione